"SORUNLAR VE YENİ KAVRAMLAR: 1915 OLAYLARI, ÇÖZÜLEMEYEN/İNATÇI ÇATIŞMA KAVRAMI VE UZLAŞMA ARAYIŞLARI" BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

05.02.2018


Türk-Ermeni ilişkileri AVİM’in özel önem atfettiği konuların başında gelmektedir. AVİM’in bu konudaki uzun soluklu faaliyetlerinden biri 2016 yılından bu yana sürdürdüğü “Ermeni Konferansları” dizisidir.  

AVİM olarak 2018 ve gelecek yıllardaki Ermeni konferansları dizisi, 6 Ocak 2018 tarihinde kaybettiğimiz Onursal Başkanımız Emekli Büyükelçi Ömer Engin Lütem’in anısını yaşatmak amacıyla bundan böyle “Ömer Engin Lütem Konferansları” (Ömer Engin Lütem Lectures) adıyla düzenlenecektir.

"Ömer Engin Lütem Konferansları”nın birincisi, 12 Şubat 2018 tarihinde, Çankaya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ebru Çoban Öztürk’ün konuşmacı olacağı “Sorunlar ve Yeni Kavramlar: 1915 Olayları, Çözülemeyen/İnatçı Çatışma Kavramı ve Uzlaşma Arayışları” başlıklı konferanstır.

Siyasi şiddet, kimlik, çatışma sonrası uzlaşma konularındaki çalışmalarına devam etmekte olan Doç. Dr. Ebru Çoban Öztürk konuşmasında, tarihsel süreç içerisinde Türk-Ermeni ihtilafında belli dönüşümlerin yaşandığı ve bu nedenle söz konusu ihtilafın yeni kavramlarla incelenmesi gerektiği görüşünden hareketle, çözüm ve uzlaşma arayışları için “çözülemeyen/inatçı çatışma” (intractable conflict) kavramı çerçevesinde geliştirdiği tespit ve önerileri dinleyicilerle paylaşacaktır.

AVİM, 12 Şubat 2018 Pazartesi günü 14:00-16:00 saatleri arasında AVİM Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek konferansımıza katılımınızdan onur duyacaktır.

Toplantı dili Türkçedir.