"ORTA ÇAĞ’DA AHİLİK TARZI ERMENİ BİRLİKLERİ: KARDEŞLİKLER" BAŞLIKLI KONFERANS ÇEVRİM İÇİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Paylaş :
PDF İndir :

26.03.2021


2021 yılı Ömer Engin Lütem Konferanslarının dördüncüsü, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Doktora öğrencisi Erdi Öztürk’ün konuşmacı olarak yer aldığı “Orta Çağ’da Ahilik Tarzı Ermeni Birlikleri: Kardeşlikler (Եղբայրություններ)” başlıklı konferans 25 Mart 2021 Perşembe günü çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’de Orta Çağ Ermeni tarihi yazımıyla ilgili çalışmalara bakıldığında genellikle siyasi tarih üzerine araştırmalar yapıldığı görülmektedir. Türkiye’de Orta Çağ Ermeni tarihi, kültürü ve dini ile ilgili çalışmalara ise yeterli ilgi gösterilmediği anlaşılmaktadır. Yüksek lisans tez çalışması sırasında bu konularla ilgili literatürde önemli bir boşluğu fark ettiğini söyleyen Erdi Öztürk, bu nedenle incelemelerine başladığını sunumunda ifade etmiştir. Orta Çağ’da yaşanan Türk-Ermeni kültürel etkileşimi sonucunda Ermeniler arasında ortaya çıkan ahi tarzı birlikleri ele aldığı sunumunda Öztürk bu birliklerin ortaya çıkmasını sağlayan söz konusu iki toplumun sosyal yapısından bahsetmiştir. Bunun yanısıra Öztürk, İslam dünyasında fütüvvetin Abbasi Halifeliği eliyle yapılandırılışı ve Anadolu’ya yayılmasına ilişkin incelemelerini paylaşmıştır. Son olarak, ahi tarzı Ermeni birliklerinin ortaya çıkışı ve Türk ahi teşkilatlarıyla benzerlikleri Öztürk’ün sunumunda irdelediği konular arasında yer almıştır.

Konferans soru-cevap kısmının ardından sona ermiştir.

Erdi Öztürk’ün Ömer Engin Lütem Konferansları kapsamında gerçekleştirdiği sunuma ilişkin video kaydını YouTube’dan izlemek için tıklayınız.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten