"ORTA ASYA VE GÜNEY KAFKASYA'DA AB-TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ: ENERJİ VE BAĞLANTISALLIKTA SÜRDÜRÜLEBİLİR KATILIM HEDEFİ" BAŞLIKLI ORTAK AVİM-KAS TÜRKİYE KONFERANSI
Paylaş :
PDF İndir :

23.02.2024


22 Şubat 2024 tarihinde, AVİM ve Konrad-Adenauer-Stiftung Türkiye (KAS Türkiye) ortaklaşa "Orta Asya Ve Güney Kafkasya'da AB-Türkiye İş Birliği: Enerji Ve Bağlantısallıkta Sürdürülebilir Katılım Hedefi" (“EU-Türkiye Cooperation in Central Asia and South Caucasus: Towards Sustainable Engagement in Energy and Connectivity”) başlıklı bir günlük konferans düzenlemiştir.

AVİM ve KAS Türkiye başkanlarının açılış konuşmalarından sonra, baş konuşmalar AB Orta Asya Özel Temsilcisi Büyükelçi Terhi Hakala ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman tarafından yapılmıştır. Bu konuşmaların ardından enerji konulu ilk panel tartışması gerçekleşmiştir.

Ermeni-Amerikalı Tarihçi ve Diplomat Prof. Gerard Libaridian; Azerbaycan Caliber Haber Medya Kuruluşu Baş Siyasi Analisti Orkhan Amashov; Almanya Federal Meclisi Eski Üyesi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Eski Başkan Yardımcısı Dr. Andreas Nick; KAS Güney Kafkasya Siyasi Diyalog Bölgesel Programı Başkanı Stephan Malerius konferansın ikinci yarısının baş konuşmalarını yapmışlardır. Devamında bağlantısallık konusunda ikinci panel tartışması gerçekleştirilmiştir.

Konferans, Uygulamalı Türkiye Çalışmaları Merkezi (Centre for Applied Türkiye Studies Associate) Uzmanı Dr. Daria Isachenko’nun konferanstaki tartışmaları özetlemesiyle sona ermiştir.

Konferansa Ankara’nın bürokrat ve diplomatlar topluluğu ile basın, akademi ve düşünce kuruluşlarından 120’den fazla katılımcı iştirak etmiştir.

Finlandiya’nın Ankara Büyükelçiliği, etkinlik sonrasında katılımcılar için Türkiye ve Finlandiya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100’üncü yılı vesilesiyle bir resepsiyon düzenlemiştir.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten