"MALTA: YARGILAMA MI, SÜRGÜN MÜ?" BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

01.10.2020


COVID-19 salgını nedeniyle Ömer Engin Lütem Konferansları Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda yapılacak ilk etkinliğimiz, 8 Ekim 2020 Perşembe günü 14:00-16:00 saatleri arasında TBMM Eski Başkanvekili Uluç Gürkan’ın konuşmacı olacağı “Malta-Yargılama mı Sürgün mü?” başlıklı toplantıyla başlayacaktır.

Birinci Dünya Savaşı sonunda, 144 Osmanlı görevlisi İngilizlerce Ermenilere yönelik “toplu katliamlar” yapmak suçlamasıyla tutuklanmış ve Malta’da Britanya’nın en yüksek hukuki otoritesi olan Londra’daki İngiliz Kraliyet Başsavcılığı’nca haklarında bir soruşturma yürütülmüştür. İngiliz hükûmetinin Malta’daki Türk tutukluları yargılamak ve mahkûm ettirebilmek için verdiği tüm uğraşlara rağmen, İngiliz Kraliyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma “bir İngiliz mahkemesi önünde böyle bir suçlamanın kanıtlanması mümkün değildir” gerekçesiyle hiçbir suçlama yapılmadan, “takipsizlik – kovuşturmaya yer olmadığı” hükmü verilerek sonuçlanmıştır.

Uluç Gürkan sunumunda, Ermeni soykırımı iddialarını hukuki ve tarihi açıdan tamamıyla çürüten bulguları ile tarihimizde çok önemli bir yer tutan, unuttuğumuz ve bize unutturulmaya çalışılan Malta Yargılamalarına ilişkin incelemelerini katılımcılarla paylaşacaktır.