KONFERANS - 4'ÜNCÜ ORDUNUN İNSANİ YARDIMLARI – PROF. DR. HİKMET ÖZDEMİR
Paylaş :
PDF İndir :

17.06.2016


Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), 16 Haziran 2016 tarihinde, Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in konuşmacı olduğu 4'üncü Ordunun İnsani Yardımları başlıklı bir konferans düzenlemiştir.

Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Birinci Dünya Savaşı sırasında Cemal Paşa komutasındaki 4. Ordu’nun Suriye’ye sevk ve iskan edilen Ermeni kafilelere yaptığı insani yardımları ele almıştır. Özdemir, ayrıca, 3 yıl boyunca Ordu’nun bu yardımları savaş ortamının tüm zorluklarına rağmen, kendi canları pahasına yaptığına dikkat çekmiştir.

Prof. Dr. Hikmet Özdemir, bunların Türk ve dünya kamuoyu tarafından pek bilinmediğini ifade etmiştir. Özdemir’e göre bunun sebebi, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar, Osmanlı’nın çöküş döneminde yaşanan acıların travmatik bir etki yaptığını bildikleri için bu acıları yeni nesillere aktarmamayı, bunun yerine Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte yeni bir sayfa açmayı tercih etmişlerdir. Ancak bunun öngörülemeyen bir yan etkisi olmuştur: yeni nesiller, geçmişte olanları bilmeden yetişmişlerdir ve o dönemlerde olan ve bugünkü tartışmalarda son derece faydalı olabilecek ve 1915 olayları konusunda soykırım propagandasını çürütecek bilgiler unutulmuştur. Bu yüzden de pek çok kritik bilgi ancak yeni yeni su yüzüne çıkarılmaya başlanmıştır. Bunun en önemli örneklerinden birisi de 4.ncü ordunun yardımlarıdır, zira bu tür yardımların devlet eliyle yapılmış olması ‘soykırım’ tezini çürütmektedir.

Konferans, soru-cevap kısmı ile sona ermiştir. 

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten