KİTAP TANITIMI: RUSYA-BATI ÇATIŞMASINDA FENER RUM PATRİKHANESİ - DENİZ BERKTAY
Paylaş :
PDF İndir :

18.10.2021


Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), 25 Ekim 2021 tarihinde, Gazeteci ve Doğu Avrupa Uzmanı Deniz Berktay’ın “Rusya-Batı Çatışmasında Fener Rum Patrikhanesi” başlıklı kitabını tanıtan bir toplantı düzenlemektedir. 

Ukrayna- Rusya krizi Ortodoks dünyasında “eşitler arasında birinci” olarak kabul edilen Fener Patrikhanesi ile dünyada en büyük Ortodoks cemaate sahip olan Moskova Patrikhanesi arasındaki ilişkileri de etkilemiştir. Her iki kilise de Ukrayna’nın kendi bölgesinde olduğunu iddia etmektedir. Konu ABD ile Rusya arasında Doğu Avrupa üzerinde yürütülen siyasi mücadelenin dini boyutunu da oluşturmaktadır.

1940’lardan bu yana ABD, Doğu Avrupa ve Balkanlar’daki Ortodoks nüfusa etki için Fener Patrikhanesi’ni desteklerken, Kremlin yönetimi de (eski Sovyetler Birliği ve bugünkü Rusya yönetimi) Moskova Patrikhanesi’ne öncelik vermektedir. Bu yönüyle konu doğal olarak Türkiye’yi de yakından ilgilendirmektedir.

On dört yıldan bu yana Kiev’de gazetecilik yapmış bulunan Deniz Berktay’ın konuşmacı olacağı webinarımızda, Berktay’ın kısa süre önce yayınlanan “Rusya-Batı Çatışmasında Fener Rum Patrikhanesi” adlı kitabı tanıtılarak, son 80 yılda ABD’yle Fener arasındaki yoğun ilişkiler, Ortodoksluğun Doğu Avrupa halklarının milli kimliğinde oynadığı rol ve Fener’le Moskova arasındaki en büyük çatışmanın neden Ukrayna’da görüldüğü ele alınacaktır.

25 Ekim 2021 Pazartesi günü 14:00-16:00 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecek konferansımıza katılımınızdan memnuniyet duyacağız. 

Etkinliğe ön kayıt gerektiğini ve etkinliğe katılımın ilk 100 kişi ile sınırlı olduğunu lütfen unutmayınız.

Kayıt için tıklayınız

Toplantı dili Türkçedir.

 

Yer: Zoom (çevrimiçi)

Tarih: 25 Ekim 2021, Pazartesi

Saat: 14:00 – 16:00

Telefon: 0 312 438 50 23-24

E-posta: honalp@avim.org.tr

 

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten