KEMAL ÇİÇEK’İN KALEME ALDIĞI “THE ARMENIANS OF MUSA DAGH, 1915-1939: A STORY OF INSURGENCY AND FLIGHT” BAŞLIKLI KİTAP YAYINLANDI
Paylaş :
PDF İndir :

30.12.2020


The Armenians of Musa Dagh, 1915-1939: A Story of Insurgency and Flight

Kemal Çiçek

Lexington Books

İngilizce

 

Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), 22 Ekim 2020 tarihinde Ömer Engin Lütem Konferansları kapsamında Prof. Dr. Kemal Çiçek’in konuşmacı olarak yer aldığı “Musa Dağı 1915: Bir İsyan mı Direniş mi?” başlıklı konferans çevrimiçi olarak düzenlemişti.

Prof. Dr. Kemal Çiçek, bugüne kadar çok az değerlendirilen Osmanlı kaynaklarının yanı sıra Amerikan, İngiliz ve Kızılhaç belgeleri ışığında Musa Dağı Ermenilerinin sevk ve iskanı kabul etmeyip dağa çıkmaları ve orada Osmanlı jandarmasına karşı direnmeleri olayını “Musa Dağı 1915: Bir İsyan mı Direniş Mi?” başlıklı sunumunda ele almıştı.

Çiçek’in Musa Dağı Ermenilerinin 1915-1939 yılları arasında Port Said limanına nakledilmelerinin yanı sıra geri getirilmeleri ve 1939 yılında dünyaya yayılmalarını konu alan süreci derinlemesine analiz ettiği “The Armenians of Musa Dagh, 1915-1939: A Story of Insurgency and Flight” başlıklı kitabı ise geçtiğimiz günlerde Lexington Books tarafından yayımlanmıştır. Kitap Amazon.com adresinden sipariş edilebilmektedir.

Osmanlı ve Ermeni kaynaklardan yararlanılarak Musa Dağı çevresinde ortaya çıkan olaylara ilişkin dengeli bir perspektifin sunulduğu bu eser, İngilizce dilinde okurların ilgi ve dikkatine sunulmuştur.