GAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDE AVİM ANALİSTLERİNİN KATILIMIYLA DÜZENLENEN ERMENİSTAN VE ERMENİ MESELESİ OTURUMU
Paylaş :
PDF İndir :

15.03.2017


9-10 Mart 2017 tarihlerinde Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen Gazi Akademi Genç Sosyal Bilimciler Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilen Ermenistan ve Ermeni Meselesi başlıklı oturumda, AVİM analistleri üniversite öğrencileriyle buluştu.

Başkanlığını, diğer eserlerinin yanında, 2014 yılında University of Utah Press’ten çıkan Sasun: The History of an 1890s Armenian Revolt başlıklı çalışmanın Justin McCarthy ve Ömer Turan’la birlikte yazarı olan Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran’ın yaptığı oturumda ilk sözü alan Hazel Çağan Elbir, 1973-1986 yılları arasında radikal Ermeni örgütlerince yürütülen ve Türk diplomatları hedef alan terör kampanyası bağlamında Türk-Amerikan ilişkileri hakkındaki görüşlerini dinleyicilerle paylaştı.

Oturumun ikinci konuşmacısı olan Dr. Turgut Kerem Tuncel, Sovyetler Birliği’nin yıkılışı sonrasında bağımsızlığını kazanan Ermenistan’da, post-Sovyet ulus ve devlet inşa süreçleri ve bu süreçlerde Ermeni diasporasının oynadığı rol hakkında bir sunum gerçekleştirdi.  

Son olarak Mehmet Oğuzhan Tulun, soykırım tezini savunan kişilerin, bu tezi reddeden akademisyen ve araştırmacıların ortaya koydukları argümanları, bu argümanları çürütebilmek çabasıyla, nasıl tahrif ederek yansıttıklarını somut örnekler eşliğinde dinleyicilere aktardı.   

Ermenistan ve Ermeni Meselesi başlıklı oturum, AVİM analistlerinin dinleyicilerin sorularını yanıtladıkları Soru & Cevap kısmı ile son buldu.

Oğuz Çakmak

AVİM Uygulamalı Eğitim Programı Katılımcısı

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten