GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİ: ANADOLU’NUN FERYADI: AĞITLARIN DİLİNDEN ERMENİ MESELESİ BELGESELİ
Paylaş :
PDF İndir :

27.05.2016


Son yıllarda 1915 sevk ve iskânının yüzüncü yılı için yapılan Ermeni diasporası propaganda faaliyetleri her ne kadar yoğun bir şekilde devam ekmekteyse de, 1915’te Anadolu’daki Müslümanların yaşadığı sıkıntılar ve Ermeni çeteleri tarafından uğradıkları katliamlar göz ardı edilmektedir. Her ne kadar Müslümanların maruz kaldıkları katliamlar hakkında akademik çalışmalar olsa da diaspora faaliyetleri ve propagandaları kadar etkili olunamamıştır.

Bilhassa filmler, romanlar ve konserler üzerinden propaganda faaliyetlerini sürdüren Ermenilerin iddialarına son zamanlarda hem bilimsel hem de görsel olarak oldukça zengin bir çalışma ile meydan okunmuştur. Gazi Üniversitesi’nin Bilimsel Araştırma Projesi olarak titizlikle çalıştığı “Anadolu’nun Feryadı: Ağıtların Dilinden Ermeni Meselesi” belgeseli Türkiye’nin Ermeni iddialarına karşı elini kuvvetlendirmekte önemli bir çalışmadır.

Söz konusu belgesel hakkında TurkishNY internet sitesi, projenin yürütücüsü Doç. Dr. Fatma Ahsen Turan ile detaylı bir röportaj gerçekleştirmiştir. Belgesel projesinde Prof. Dr. Reşat Genç, Prof. Dr. Refik Turan, Prof. Dr. Enver Konukçu, Prof. Dr. Necdet Hayta, Prof. Dr. Azmi Süslü, Prof. Dr. Mustafa Turan, Doç. Dr. Necla Günay, Doç. Dr. Mehmet Ali Çakmak, Yrd. Doç. Dr. Galip Çağ, Dr. Albay Ömer Lütfi Taşçıoğlu’nun bilgilerinden ve danışmanlıklarından yararlanılmıştır.

Belgesel internet üzerinden ücretsiz olarak izlenebilmektedir.

Röportajın tamamı için lütfen tıklayınız.