“ERMENİLERİN İKİNCİ MEŞRUTİYET'İN İLANINA YAKLAŞIMI (1908)” BAŞLIKLI KONFERANS ÇEVRİMİÇİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Paylaş :
PDF İndir :

22.02.2021


2021 yılı Ömer Engin Lütem Konferanslarının ikincisi, Arş. Gör. Celaleddin Erdoğan’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Ermenilerin İkinci Meşrutiyet’in İlanına Yaklaşımı (1908)” başlıklı konferans 18 Şubat 2021 Perşembe günü çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

Arş. Gör. Celaleddin Erdoğan sunumunda, Ermenilerin İkinci Meşrutiyet’in ilanından beklentileri ile tutumlarından bahsetmiştir. Bu bağlamda yurt içinde ve yurt dışında bulunan Osmanlı Ermeni cemiyetlerinin İkinci Meşrutiyet’in ilanına ilişkin görüşleri aktarılmış ve daha çok yurt dışında bulunan Ermeni cemiyetlerinin konuya ilgisi vurgulanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı'nın Osmanlı Arşivi'ne ait kaynakların yanı sıra konu ile ilgili makale ve kitaplardan yararlanılarak oluşturulan bu sunumda Arş. Gör. Erdoğan, İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle kendi sosyal ve siyasi varlıklarını sürdürebilmek için belli bir tutum içerisine giren Ermenilerin görüşlerine ve beklentilerine yer vermiştir.

Arş. Gör. Celaleddin Erdoğan’ın Ömer Engin Lütem Konferansları kapsamında gerçekleştirdiği sunuma ilişkin video kaydını YouTube’dan izlemek için tıklayınız.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten