"EDEBİYATTA TARİH ALGISI VE ERMENİ EDEBİYATINDA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI " BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

17.09.2018


Avrasya İncelemeleri Merkezi’nin (AVİM) düzenlediği Ömer Engin Lütem Konferansları, 27 Eylül 2018 tarihinde, Ankara Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Ermeni Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Doğanay Eryılmaz’ın konuşmacı olacağı “Edebiyatta Tarih Algısı ve Ermeni Edebiyatında Birinci Dünya Savaşı” başlıklı yedinci konferansla devam edecektir.

Tarihi olaylar, edebiyat metinlerinde sıklıkla yer alan konulardandır. İlk dönemlerinden itibaren Ermeni edebiyatı da tarihi konulara yoğun bir ilgi göstermiştir. Birinci Dünya Savaşı ile ilgili anlatılar da, üzerinden 100 yıl geçmiş olmasına rağmen bu ulusal edebiyat içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bununla birlikte, Ermeni edebiyat metinlerinde yer alan tarihi anlatıların kurgusallığının, farklı sosyal bilim disiplinlerinden gelen pek çok araştırmacı tarafından göz ardı edilmekte olduğu ve bilimsel bir tarih anlatısıymışçasına değerlendirildiği görülmektedir. Dr. Doğanay Eryılmaz, “Edebiyatta Tarih Algısı ve Ermeni Edebiyatında Birinci Dünya Savaşı” başlıklı konuşmasında, Birinci Dünya Savaşı’nın Ermeni edebiyatındaki temsillerini ve diğer sosyal bilim disiplinlerinin bu temsilleri tarihsel veri olarak kullanmalarının yol açtığı bilimsel sorunları irdeleyecektir.

AVİM, 27 Eylül 2018 Perşembe günü 14:00-16:00 saatleri arasında AVİM Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek konferansımıza katılımınızdan onur duyacaktır. 

Toplantı dili Türkçedir.