E. BÜYÜKELÇİ DR. M. ŞÜKRÜ ELEKDAĞ AVİM'İN KONUĞU OLDU
Paylaş :
PDF İndir :

05.04.2016


Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), 4 Nisan 2016'da E. Büyükelçi Dr. M. Şükrü Elekdağ’ın konuşmacı olduğu "Fransa Anayasa Konseyi ile AİHM Kararları Işığında Ermeni İddialarının Değerlendirilmesi" başlıklı bir konferans düzenlemiştir.

Fransa Anayasa Konseyi, 8 Ocak 2016 tarihinde, Holokost’un (Yahudi Soykırımı) inkârını yasaklayan Gayssot Yasasının, yalnızca Holokost’u inkârına ceza öngördüğü ve fakat Fransa tarafından kanun ile tanınmış "Ermeni soykırımı" vb. olayların inkârına herhangi bir ceza öngörmediği için iptali istemi ile açılan dava hakkındaki kararını açıklamıştır. Davaya, Fransa'daki Ermeni aktivistleri ile Fransa’daki okul kitaplarından Ermeni soykırımı iddialarının çıkarılmasını talep eden bir Fransız-Türk örgütü olan TTETD de müdahil sıfatıyla katılmışlardır. TTETD başvurusunda, Türkiye'yi Ermeni soykırımıyla suçlayan 2001 tarihli yasanın hukuki temelden yoksun olduğu ve Fransa Anayasası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle iptalini de istemiştir. Davanın sonucunda, Fransa Anayasa Konseyi, uluslararası bir ceza mahkemesi tarafından tespit edilmiş suçların inkârının cezalandırılmasını öngören Gayssot Yasasının Fransa Anayasası ile çelişmediğine karar vermiştir. Konsey, bu bağlamda, bir fiilin soykırım olup olmadığının sadece yetkili bir mahkeme tarafından saptanabileceğini teyit etmiştir. Bunun bir sonucu olarak, Fransa Parlamentosu tarafından 2001 tarihinde kabul edilen ve 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlayan yasanın potansiyel etkilerini ve Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasaların geçirilme ihtimalini ortadan kaldırmıştır.

Konferansta E. Büyükelçi Dr. M. Şükrü Elekdağ, hem Fransa Anayasa Konseyi hem de AİHM davalarının Ermeni iddiaları ve Türk-Ermeni ihtilafı açısından önemi ve olası sonuçları hakkında fikirlerini dinleyicilerle paylaşmıştır.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten