"DEZENFORMASYON, 1915 OLAYLARI VE ABD BAŞKANI BİDEN’IN 24 NİSAN AÇIKLAMASI" BAŞLIKLI WEBINAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Paylaş :
PDF İndir :

07.05.2021


Bursa merkezli Diplomasi Araştırmaları Derneği (DARD) ve AVİM’in ortaklaşa düzenlediği “Dezenformasyon, 1915 Olayları Ve ABD Başkanı Biden’ın 24 Nisan Açıklaması” başlıklı webinar 6 Mayıs 2021 Çarşamba gün gerçekleştirilmiştir.

Konuşmacıların Prof. Dr. Barış Özdal (Siyasi Tarih Anabilim Dalı, Bursa Uludağ Üniversitesi / Diplomasi Araştırmaları Derneği (DARD) Başkanı) ve Mehmet Oğuzhan Tulun (Analist, Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM)) olduğu webinarda 1915 Olayları ve dezenformasyon (bilgi çarpıtması) bağlamında çeşitli konular ele alınmıştır.

Mehmet Oğuzhan Tulun sunumunda ilk olarak “dezenformasyon” kelimesinin ne anlama geldiğini açıklamış, sonrasında ise 1915 Olaylarıyla ilgili ortaya atılan soykırım iddiaların içeriğine ve bu iddiaların kusurlarına değinmiştir. Tulun sonrasında 1915 Olaylarıyla ilgili tartışmada neden dezenformasyona başvurulduğunu ve bunların sonuçlarını açıklamış ve dezenformasyon faaliyetlerini örneklendirmiştir.

Prof. Dr. Barış Özdal sunumunda bir dezenformasyon örneği olarak ABD Başkanı Joe Biden'ın 24 Nisan 2021 açıklamasının analizi yapmıştır. Prof. Dr. Özdal sunumunda her yıl 24 Nisan’da Amerikan siyasetinde soykırım temalı açıklamalar yapılmasına nasıl başlandığını anlatmış ve bu açıklamaların başvurduğu kavram ve kelimelerin analizini yapmıştır. Özdal ayrıca ABD Başkanlarının açıklamalarının nasıl şekillendiğini, soykırım temalı açıklamaların başkan dışında hangi siyasiler ve platformlarda dillendirildiğini, bu açıklamaların yapılması için kimlerin lobicilik yaptığını ve lobiciliğin ortaya koyduğu dezenformasyonun etkilerinin anlatmıştır.

Webinar, yoğun geçen bir soru-cevap kısmıyla son bulmuştur.

Webinar’ın video kaydını YouTube ve Dailymotion üzerinden seyretmek için şu bağlantılara tıklayınız:

YouTube: https://youtu.be/nZdagRWZGco

Dailymotion: https://www.dailymotion.com/playlist/x73uz4