AVRASYA İNCELEMELERİ MERKEZİ (AVİM) İLE ULUSLARARASI KAMU POLİTİKASI ÇALIŞMALARI MERKEZİ ARASINDA YUVARLAK MASA TOPLANTISI YAPILDI
Paylaş :
PDF İndir :

06.02.2019


5 Şubat 2019 tarihinde AVİM'de, AVİM Başkanı Alev Kılıç, AVİM Danışmanı Yiğit Alpogan ve AVİM analistleri ile Tokyo'daki Uluslararası Kamu Politikası Çalışmaları Merkezi Başkanı Naoki Tanaka, Genel Sekreter Yardımcısı Masahide Owaka, Kıdemli Araştırmacı Tsuyoshi Okamoto, Yardımcı Araştırmacı Shohei Yamazaki ve Ankara'daki Japonya Büyükelçiliği Başkatibi Akifumi Fukuoka'nın katıldıkları bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda, Balkan ülkelerinin AB'ye katılma perspektifleri, Türkiye'de mültecilerin statüsü, Karadeniz bölgesinde güvenlik, istikrar ve işbirliği, Türk-Rus ilişkileri, Türk-Çin ilişkileri,  nükleer enerjinin rolü ve imalat sanayiinin Türkiye'nin ekonomik gelişmesi konusunda yeri gibi konular ele alınmıştır.

Toplantıda, her iki kurum için yararlı ve yapıcı bir görüş alışverişinde bulunulmuştur. Taraflar, gelecek toplantılarında işbirliğine devam etmek konusunda mutabık kalmışlardır.