AVİM VE TERAZİ YAYINCILIK’TAN YENİ BİR KİTAP: SOVYET SONRASI UKRAYNA'DA DEVLET, TOPLUM VE SİYASET - DEĞİŞEN DİNAMİKLER, DÖNÜŞEN KİMLİKLER
Paylaş :
PDF İndir :

06.04.2020


Ukrayna’da son yıllarda yaşanan gelişmeleri tarihsel arka planın ışığında ve toplumsal dinamiklerin karmaşık yapısına dikkat çekerek ele alan Sovyet Sonrası Ukrayna’da Devlet, Toplum ve Siyaset - Değişen Dinamikler, Dönüşen Kimlikler başlıklı kitap geçtiğimiz günlerde Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) ve Terazi Yayıncılık iş birliğiyle yayımlandı.

Prof. Dr. Ayşegül Aydıngün ve Prof. Dr. İsmail Aydıngün’ün proje yöneticiliğinde Bartın Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Taras Şevçenko Kıyiv Ulusal Üniversitesi ve AVİM’den akademisyen ve araştırmacıların Şubat 2019 - Haziran 2019 tarihleri arasında ve Ekim 2019’da Ukrayna’da yürüttükleri kapsamlı saha araştırmalarında gerçekleştirilen gözlem ve Ukrayince, Türkçe, Kırım Tatarca, Rusça ve İngilizce yapılan 107 derinlemesine mülakata,  detaylı literatür taramasına ve Ukrayna’da faaliyet gösteren araştırma merkezlerinin verilerine dayanan Sovyet Sonrası Ukrayna’da Devlet, Toplum ve Siyaset - Değişen Dinamikler, Dönüşen Kimlikler başlıklı bu kitap,  Ukrayna üzerine Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış çalışmalar arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Türkiye’deki okurlara Karadeniz’in kuzeyindeki komşumuz Ukrayna’yı daha yakından tanıtmanın yanı sıra Ukrayna, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve Geniş Karadeniz Bölgesi konularında çalışan akademisyen ve araştırmacıların başvurabileceği, birinci elden veri sağlayan ve objektif değerlendirmeler sunan bu kitap kısa bir süre sonra kitap sitelerinde satışa çıkacaktır. Kitabı hemen temin etmek için ilgili formu doldurabilir veya [email protected] adresinden Terazi Yayıncılık ile temasa geçebilirsiniz.