AVİM CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI KUTLAR
Paylaş :
PDF İndir :

27.10.2023


29 Ekim 2023, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin 100'üncü kuruluş yıldönümüdür.

Türk Milleti, Birinci Dünya Savaşı sonrasında vatanını işgalci devletlerden kurtarmak için Mustafa Kemal’in önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Milli Mücadele’yi başlatmıştır. 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonucu vatan toprakları düşmandan temizlenmiş, 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması’nın imzalanması ile de yeni Türk devletinin sınırları büyük ölçüde belirlenmiş ve bağımsızlığı tanınmıştır.

Bu gelişmeler, 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla taçlanmış ve "egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" ilkesi doğrultusunda Türk milletinin, siyasal haklarını dilediği gibi kullanması, memlekette çoğulcu demokrasinin işlerlik kazanması ve çağdaşlaşma hedeflerinin gerçekleştirilmesi için en uygun rejim olarak belirlenmiştir.

Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) olarak Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu kutlu vatanı müdafaa etmek için kanları ve canlarıyla mücadele eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla bir kez daha anar ve Cumhuriyet Bayramını kutlarız.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten