"ALEKSANDER HATİSYAN VE KİTABI" BAŞLIKLI KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Paylaş :
PDF İndir :

25.11.2022


2022 yılı Ömer Engin Lütem Konferansları'nın sekizincisi,  Mehmet Arif Demirer’in konuşmacı olduğu “Aleksander Hatisyan ve Kitabı” başlıklı konferans 24 Kasım 2022 Perşembe günü gerçekleşmiştir.

Aleksander Hatisyan (1874 – 1945) tıp doktoru, Taşnak Partisi üyesi bir politikacı ve Ermenistan Cumhuriyeti’nin ikinci başbakanı (28 Mayıs 1919 – 5 Mayıs 1920) idi.  Hatisyan, Ermenistan Cumhuriyeti ile Türkler (Osmanlı Devleti ile Batum ve TBMM Hükümeti ile Gümrü) arasındaki iki barış antlaşmasını heyet başkanı olarak imzalamıştır.

Hatisyan’ın “Ermenistan Cumhuriyeti’nin Doğuşu ve Gelişmesi” (Ermenice, 1930 Atina) adlı kitabı Ermenistan Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecindeki olayları ele almaktadır. Ancak Ermenistan Cumhuriyeti’nin kuruluşuna Osmanlı Devleti’nin verdiği destekten bahseden bu kitabı Ermeniler adeta aforoz etmişlerdir. Türk-Ermeni Konusunu Araştırma (TEKAR) Vakfı kitabın Türkçe ve İngilizce çevirilerini dünyada ilk kez yayımlamıştır.

Bu konferansta Mehmet Arif Demirer, TEKAR Vakfı’ndaki faaliyetlerini, Hatisyan’ın hayatını ve kitabının içeriğini ele almış, kitapta yer alan, tarihe ışık tutacak noktaları ortaya koymuştur.

Konferans soru-cevap kısmının ardından sona ermiştir.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten