ŞİÖ BAŞKANLIĞI TACİKİSTAN'A GEÇTİ
Paylaş :
PDF İndir :

14.01.2021


Kabar (14 Ocak 2021)

Bişkek

 

Avesta ajansının bildirdiğine göre, ŞİÖ başkanlığının 2021'de Tacikistan'a devredilmesi vesilesiyle Şangay İşbirliği Örgütü Sekreterliği'nde bir brifing düzenlendi.

Örgüt Genel Sekreteri Vladimir Norov, Tacikistan'ın SİÖ'nün kurucularından biri olduğunu ve Tacikistan'ın gelişimine büyük katkı sağladığını söyledi.

Tacik tarafı, örgütün 20. kuruluş yıldönümü olan ŞİÖ'nün yıldönümüne başkanlık etme onuruna sahipti. Şimdi Tacikistan, 16-17 Eylül tarihleri ​​arasında Duşanbe'de planlanan özel bir ŞİÖ Zirvesi için aktif olarak hazırlanıyor. Bunun şerefine 20 numaralı yıldönümü logosu takdim edildi.

Tacikistan Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Zohir Saidzoda, ŞİÖ başkanlığı sırasında ülkenin her şeyden önce özünde karşılıklı güven ve fayda, eşitlik, karşılıklı istişare, kültürlerin ve medeniyetlerin çeşitliliğine saygı olan "Şangay ruhu" tarafından yönlendirilmek niyetinde olduğunu kaydetti. Örgütün yaşamında bu yıl "ŞİÖ'nün 20 yılı: istikrar ve refah için iş birliği" sloganı altında gerçekleştirilecek.

Ayrıca Zohir Saidzoda, Tacikistan'ın ŞİÖ'deki başkanlığının öncelikleri, esas olarak yapıcı bir politika izlemeyi, barışı, güvenliği ve istikrarı korumayı amaçlayacak planlanan etkinlikler ve olaylar hakkında ayrıntılı olarak konuştu.

Bu yıl ekonomik ve insani alanlardaki sorunların çözülmesi ve uluslararası konumlandırmaya odaklanılması gerekiyor.

http://tr.kabar.kg/news/si-o-ba-kanl-tacikistana-gecti/

 
Henüz Yorum Yapılmamış.