KUZEY KORE AVUSTRALYALI ÖĞRENCİYİ CASUSLUK SUÇLAMASIYLA SINIR DIŞI ETTİ
Paylaş :
PDF İndir :

08.07.2019


MEPA News (6 Temmuz 2019)

Kuzey Kore medyası, 29 yaşındaki yüksek lisans öğrencisi Avustralyalı Alek Sigley’in casusluk faaliyetlerinde bulunduğu için ülkeden sınır dışı edildiğini duyurdu.

Devlet kontrolündeki medya Avustralyalı öğrencinin topladığı belge ve fotoğraflarla casusluk faaliyetleri yaparken suçüstü yakalandığını belirterek, öğrencinin suçunu itiraf ettiğini ve yetkilerden affedilmesini istediğini iddia etti.

Geçen ay Kuzey Kore'de gözaltına alındığı ortaya çıkan Alek Sigley, perşembe günü ülkeden sınır dışı edilmişti. Kuzey Kore’nin Kim Il-sung Üniversitesi'nde Kore edebiyatı üzerine yüksek lisans öğrencisi olan Alek Sigley, bu ülkede yaşayan tek Avustralyalı olarak biliniyordu.

Kore dilini akıcı bir şekilde konuşan Alek Sigley, geçen yıl Pyongyang'daki Kim Il-sung Üniversitesi'nde Kore edebiyatı üzerine yüksek lisans eğitimine başlamıştı. Ailesi ve arkadaşları, geçen hafta haber alamadıkları Sigley’in, Kuzey Kore yönetimi tarafından gözaltına alındığını ileri sürerek Avustralya Dışişleri Bakanlığına başvurmuştu.

https://www.mepanews.com/kuzey-kore-avustralyali-ogrenciyi-casusluk-suclamasiyla-sinir-disi-etti-27732h.htm
Henüz Yorum Yapılmamış.