KOSOVA, KATALONYA BAĞIMSIZLIĞINI TANIMAYACAK
Paylaş :
PDF İndir :

30.04.2018


Kosova Haber (30 Nisan 2018)

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj,  Kosova ve Katalonya’nın hiçbir ortak benzerliği olmadığını ve böyle bir benzetmenin hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti.

Başbakan Haradinaj, Madrid’in “El Pais” gazetesine verdiği bir demecinde  Kosova’nın tamamen farklı bir vaka olduğunu da sözlerine ekledi. 

İspanya’nın “El Pais” gazetesine verdiği demecinde Haradinaj, “Kosova ve Katalonya arasında hiçbir benzetme olamaz.  Benzetmenin yapılması  tarihi ihmal etmek ve kötü açıklama yapmak demektir. Miloseviç rejimindeki şiddet, İspanyol hukukunun üstünlüğü ile karşılaştırılamaz. İspanya ilerlemiş bir demokrasiye sahiptir. Bizim durumumuz ise 90’lı yıllarda  eski Yugoslavya'nın  trajik savaşlar  sonucu parçalanmasından gelmektedir. Burada büyük bir değişiklik var:  Biz, her şeyden önce insanların temel hakları için savaştık. Bu Katalonya vakası değildir” şeklinde konuştu. 

Bu gazeteye göre, Başbakan Haradinaj kararlı bir şekilde Kosova’nın Katalonya bağımsızlığını tanımayacağını tekrarladı. 

Başbakan Haradinaj’ın bu demeci,  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy 'nin 17 Mayıs' ta Sofya 'da düzenlenecek olan AB-Balkanlar zirvesinde imzalanması beklenen Kosova da dahil olmak üzere Avrupa'nın bildirgesini veto edeceğini belirtmesi ardından geldi.

http://www.kosovahaber.net/?page=2,9,45563
 
Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten