KOSOVA BAŞBAKANI KURTİ, SIRBİSTAN'IN ŞARTLANDIRMASINI KABUL EDEMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ
Paylaş :
PDF İndir :

15.09.2023


Balkan News (14 Eylül 2023)

 

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında Brüksel'de gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasında varılan anlaşmanın uygulanmasına Sırbistan'ın öncelikle Sırp Belediyeler Birliğinin hayata geçirilmesiyle başlanması şartını kabul etmediğini söyledi.

Kurti, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile yapılan görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

İki ülke arasında varılan anlaşma kapsamında bulunan, Kosova'da çoğunlukla Sırpların yaşadığı belediyelerde "Sırp Belediyeler Birliği" kurulmasına yönelik maddenin diğer maddelerden önce uygulanması şartlandırması konusunda taviz vermeyeceğini belirten Kurti, "Lajcak'ın arabuluculuk görevini ihlal ederek Sırbistan'ın öne sürdüğü böyle bir şartı kabul etmesi üzücü. Ben de Başbakanı olduğum Kosova'yı ihlal eden böyle bir şartı kabul edemezdim." ifadelerini kullandı.

Devamı için tıklayınız.
Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten