KIRGIZİSTAN VE KAZAKİSTAN ARASINDA 3'ÜNCÜ SİYASİ İSTİŞARE
Paylaş :
PDF İndir :

31.10.2019


Kırım Haber Ajansı (30 Ekim 2019)

Kırgızistan’ın Başkent’i  Bişkek’te Kırgızistan-Kazakistan Dışişleri Bakanlıkları Müsteşarları düzeyinde üçüncü siyasi istişaresi düzenlendi.

Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan ile Kazakistan arasında Dışişleri Bakanlıkları Müsteşarları düzeyinde siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Nuran Niyazaliyev ve Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Marat Sızdıkov başkanlığındaki heyetler arasında 29-30 Ekim 2019 tarihleri arasında Bişkek’te yapıldı.

 

ÖNEMLİ KONULAR MASAYA YATIRILDI

İstişareler sırasında, ülkeler arasında turizm gelişimi yanı sıra siyasi, ticari-ekonomik, su ve enerji, kültürel ve insani sektörlerinde ikili iş birliğinin güncel konuları ele alındı. İstişarelerde ayrıca, özellikle denetim noktalarının çalışmalarının ve Kırgız-Kazak devlet sınırındaki malların engellenmemiş hareketlerinin iyileştirilmesi, sınır işbirliği konularına özel dikkat çekildi.

 

İŞ BİRLİKLERİ SÜRDÜRÜLECEK

Ayrıca, yaklaşan üst düzeyde ziyaretler ve toplantılar için programı gözden geçiren taraflar, uluslararası ve bölgeler arası organizasyonlar kapsamında işbirliği konularında fikir alışverişinde bulundu. İstişareler sonunda taraflar, dostluk ruhu ve iyi komşuluk, ittifak ve stratejik ortaklık anlayışı çerçevesinde karşılıklı olarak yararlı iş birliğini sürdürme konusunda anlaştı.

https://qha.com.tr/haberler/kirgizistan-ve-kazakistan-arasinda-3-uncu-siyasi-istisare/108496/

 
Henüz Yorum Yapılmamış.