KIRGIZ CUMHURİYETİ GEÇİCİ CUMHURBAŞKANI, RUSYA’NIN KIRGIZİSTAN BÜYÜKELÇİSİNİ KABUL ETTİ
Paylaş :
PDF İndir :

19.11.2020


Golden Bridge News (18 Kasım 2020)

Bişkek

 

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bilgilendirme Politikası Dairesinden GBNews’e edinilen habere göre, Geçici Cumhurbaşkanı, Cogorku Keneşin Toragası Talant Mamıtov, bugün 18 Ekim’de Rusya Federasyonu’nun Kırgız Cumhuriyetinde Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Nikolay Udoviçenko’yu kabul etti.

Görüşmede, ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik iş birliğinin mevcut durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Geçici Cumhurbaşkanı, Rusya tarafına, siyasi krizin üstesinden gelme konusundaki desteğinin yanı sıra koronavirüs salgınıyla bağlantılı ülkeye zor bir dönemde kapsamlı yardımdan dolayı şükranlarını sundu.

Mamytov, ülkeler arasındaki düzenli uçuşların sayısını artırma ihtiyacına dikkat çekti ve “Vatandaşların ancak negatif PCR testi yaptırmaları halinde uçuşa izin verilir, bu da ülkelerimizin topraklarına yeni bir koronavirüs girme riskini en aza indirir. Bu tedbirler aynı zamanda epidemiyolojik güvenlik rejiminin sürdürülmesine de katkıda bulunuyor ve bizler şimdiden tam ülkelerimiz arasındaki etkileşime dönebiliriz.” dedi.

Geçici Cumhurbaşkanı ayrıca parlamentolar arası iş birliğinin devletler arasındaki ilişkilerin kurulmasında ve güçlendirilmesinde özel bir yere sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

“İki ülke parlamentolarının yakın etkileşimi, yapıcı ilişkiler inşa etmek için sağlam bir temel görevi görüyor. Cogorku Keneş ile Rusya Federal Meclisi arasındaki iş birliği, IPA BDT ve CSTO Parlamenter Asamblesi ve bir dizi diğer parlamentolar arası örgüt çerçevesinde desteklenmektedir” dedi.

Nikolay Udovichenko da Rus tarafının Kırgızistan ile stratejik ve müttefik bir nitelik taşıyan ikili ilişkilere değer verdiğini vurguladı – devletler arasında yoğun siyasi bağlar ve siyasi diyalog sürdürülüyor dedi.

Büyükelçi, Rusya’nın Kırgızistan’daki siyasi durumun tam bir istikrara kavuşturulması ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliğinin daha da sürdürülmesiyle ilgilendiğini de sözlerine ekledi.

http://www.goldenbridgenews.com/gecici-cumhurbaskani-rusyanin-kirgizistan-buyukelcisini-kabul-etti/
Henüz Yorum Yapılmamış.