KIRGIZ CUMHURİYETİ GEÇİCİ CUMHURBAŞKANI MAMITOV: ANAYASA TASLAĞININ HER PARAGRAFI HALKIN KATILIMIYLA DEĞERLENDİRİLECEKTİR
Paylaş :
PDF İndir :

20.11.2020


Golden Bridge News (20 Kasım 2020)

Bişkek

 

Kırgız Cumhuriyeti Geçici Cumhurbaşkanı, Cogorku Keneşin Torağası Talant Mamıtov, bugün 20 Kasım’da Kırgız Cumhuriyeti Anayasa taslağının kamuoyuna tartışmaya sunulmasıyla ilgili olarak Kırgız halkına seslendi.

“Sevgili Kırgızistanlılar!

Ülkemiz şu anda zor bir gelişme sürecinden geçmektedir.

5-6 Ekim 2020’de gerçekleşen olaylar, halkın sistemik değişiklikler talep ettiğini açıkça göstermiştir.

Yolsuzluk, aşiretlik ve parti sistemindeki kusur, ülkenin son yıllarda ekonomik gelişimini engelleyen başlıca yıkıcı faktörlerdi. En etkili kamu yönetimi modeli geliştirilerek ülkenin güncellenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

Yakın zamanda, Kırgız Cumhuriyeti’nin yeni Anayasasının bir taslağı kamuoyunda tartışmaya sunuldu ve bu taslak halk arasında büyük tartışmalara neden oldu. Üç halk huzursuzluğunu atlatmış bir ülke olarak, vatandaşların ifade ettiği tüm fikirleri saygı ile anlıyoruz.

Özellikle vurgulamak isterim ki, Anayasa Tasarısı tüm tarafların görüşlerini dikkate alacak, belgenin her bir fıkrası halkın katılımı ile değerlendirilecek, bunun için gerekli tüm şartlar yaratılacaktır.

Bu bağlamda, taslak Anayasa’nın kapsamlı bir tartışması ve birleşik bir uzlaşmanın geliştirilmesi için bir anayasa toplantısı düzenlendi. Geçici Devlet başkanı olarak, ilgili kararnameyi imzaladım.

Komisyonda, bilimsel topluluk temsilcileri, avukatlar, parlamenterler, uzmanlar, sivil toplum kuruluşları vb. temsil olunmaktalar

Anayasa toplantısının faaliyetleri olabildiğince açık ve şeffaf yürütülecektir.

Eminim ki her yurttaşın sesi dikkate alınacak ve ülkenin tüm insanları için birleştirici bir faktör ve cumhuriyetin daha da gelişmesinin garantisi olacak, üzerinde anlaşmaya varılmış bir Temel Yasa taslağı hazırlayacağız.”

http://www.goldenbridgenews.com/mamitov-anayasa-taslaginin-her-paragrafi-halkin-katilimiyla-degerlendirilecektir/

 

 
Henüz Yorum Yapılmamış.