IRAK'TAKİ DEAŞ TEHDİDİ VE SİYASİ İSTİKRARSIZLIK ABD'NİN ÜLKEDEKİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRİYOR
Paylaş :
PDF İndir :

14.02.2020


Time Turk (13 Şubat 2020)

Irak Meclisi'nin geçen ay aldığı "ABD'nin ülkedeki askeri varlığının sonlandırılması" kararının, Şii, Sünni ve Kürt grupların bu konuda bir konsensüs sağlayamaması ve terör örgütü DEAŞ'ın oluşturduğu tehdidin devam etmesi nedeniyle uygulanması zor görünüyor.

ABD'nin 3 Ocak'ta düzenlediği füze saldırısıyla Irak'ın başkent Bağdat'ta İranlı Komutan Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Müdendis'i öldürmesi üzerine 5 Ocak'ta toplanan Irak Meclisi, ülkede 5 bin 200 askeri bulunan ABD'nin Irak'taki varlığının sonlandırılması yönünde bir karar aldı.

Ancak Kürt ve Sünniler kararın alındığı oturumu farklı gerekçelerle boykot etti ve katılmadı. ABD ise siyasi bir konsensüsün sağlanmadığı söz konusu karara uymayacağını belirterek, Irak'taki askeri üslerini daha da güçlendireceğini ve İran'ın muhtemel saldırılarına karşı ülkeye Patriot hava savunma sistemi konuşlandırmak istediğini duyurdu.

Haberin devamı: https://www.timeturk.com/irak-taki-deas-tehdidi-ve-siyasi-istikrarsizlik-abd-nin-ulkedeki-varligini-guclendiriyor/haber-1351345
Henüz Yorum Yapılmamış.