BELARUS’TA VENEZUELA SENARYOSU MU UYGULANACAK?
Paylaş :
PDF İndir :

16.09.2020


*AVİM'in notu: AVİM bu yazıyı özellikle Litvanya Parlamentosu'nun aldığı anlaşılmaz karara dikkat çektiği için takipçileriyle paylaşmak istemiştir. Hatırlanacağı gibi Litvanya Parlamentosu geçmişte tarihi gerçekleri çarpıtan, Ermeni söylemini benimseyen ve Türkiye karşıtı siyasi  kararlar almış bir organdır. Geçmişte olduğu gibi, bu kararın da herhangi bir değeri yoktur ve ülke yönetimi tarafından ciddiye alınmamaktadır. 

 

Söyledik.com.tr (12 Eylül 2020)

Deniz Berktay

 

Litvanya Parlamentosu, 10 Eylül cuma günkü oturumunda, radikal bir adım atarak, Belarus muhalefetinin liderlerinden (9 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin büyük kısmının etrafında birleştiği aday olan) Svetlana Tihanovskaya’yı “Belarus’un seçilmiş cumhurbaşkanı” olarak tanırken, muhaliflerin oluşturduğu Koordinasyon Konseyi’ni de, Belarus’un meşru hükümeti olarak tanıdı ve uluslararası toplumu, aynı yönde hareket etmeye çağırdı. Avrupa Birliği ve ABD’nin de Litvanya’nın tavrını desteklemeleri halinde, Belarus’ta Venezuela senaryosu uygulamaya konmuş olacak.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana başlayan kriz, devam ediyor.  Daha önceki yazılarda da değindiğimiz üzere, Rusya’nın Cumhurbaşkanı Aleksandır Lukaşenko’ya, Batılı ülkelerin ise muhalefetin başlıca adayı olan Svetlana Tihanovskaya’ya destek vermesi, meseleyi bir Rusya-Batı çatışması haline getirdi.

 

Devamı için tıklayınız
Henüz Yorum Yapılmamış.