AMERİKA ATATÜRK DERNEĞİNİN COLUMBIA ÜNİVERSİTESİ SAKIP SABANCI CENTER FOR TURKISH STUDIES’İN FAALİYETLERİ HAKKINDAKİ MEKTUBU
Paylaş :
PDF İndir :

17.11.2020


Amerika Atatürk Derneği (14 Kasım 2020)

 

Columbia Universitesinde "Sakıp Sabancı Center for Turkish Studies" in Ekim 2020 de düzenlediği, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulus devlet anlayışına,ve  Atatürk’e karşıt olan konferanslar dikkatimizi çekti. 

Ulu önder Atatürk'ü ve devrimlerini olumsuz şekilde yansıtan ve iddia edilen Ermeni Soykırımınından bahseden sunumlara, Sabancı Kuruluşları Yönetim Kurulunun dikkatini çekmek için gönderdiğimiz mektup alttadır.  

Sakıp Sabancı Center for Turkish Studies'in web sitesinde geçmiş sunumları görebilirsiniz ve gelecekteki sunumlara kayıt olabilirsiniz: 

https://sakipsabancicenter.columbia.edu/ 

İlginiz için teşekkür ederiz.

Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu


9 Kasım, 2020

Sabancı Kuruluşları Mütevelli Heyetine,

Columbia Üniversitesine yıllar önce sağladığınız “endowment” ile kurulan Türk enstitüsü, yıllardır Türkiye düşmanlarını akademik konferanslar kisvesi altında bir araya getirmektedir. Bunun son örneğini, Türk Enstitüsü tarafından Ekim ayında düzenlenen iki programda gördük:

1- Kürt kökenli vatandaşların durumunu ABD de işkence gören siyahilerle karşılaştıran, Fatma Müge Göçek, "Origins of Contemporary Violence in Turkey and the United States", 14 Ekim 2020

2- Atatürk e diktatör, faşist lakaplarını kullanan, devrimleri küçümseyen Ryan Gingeras, "International Reflections on Elites and the Countryside in Atatürk's Turkey", 1931-1938", 28 Ekim, 2020

Fark ettik ki, Türkiye ile ilişkili konu ne olursa olsun, konuşmacının Ermeni Soykırımı iddiasından söz etmesi gerekiyor. 2017 senesinde Almanya'da Potsdam Üniversitesinde kuruluşunuzun sözde Ermeni Soykırımı için düzenlenen çalıştaya baş sponsörlüğü, ve ev sahipliği yapma teşebbüsünü hatırlayınca, Columbia Üniversitesindeki Sabancı Türk Enstitüsü’nün bugünkü etkinlikleri bizi şaşırtmıyor, ancak büyük hayal kırıklığına uğratıyor.

Yurt içinde milli bayramlarımızda ulu önder Atatürk ve Cumhuriyetimizi överek kutlayan, basın bildirileri ve reklamlar veren Sabancı Kuruluşları, ne yazık ki yurt dışında tam aksi faaliyetlerde.

Biz, hepimiz, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde varız. Sizin de bunun bilincinde olduǧunuzdan şüphe duymuyoruz. Bu gerçeǧe raǧmen, yurt dışı kuruluşlarınızda Atatürk ve Türkiye aleyhine konferanslar, çalıştaylar düzenlenlendiǧinden haberinizin olmadıǧı düşüncesindeyiz. Bu tür, ülkemizi düşmanca hedef alan etkinliklerin, kesinlikle karşısındayız. Sabancı Kuruluşları olarak ilerde Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine benzeri etkinliklere izin vermemenizi beklemekteyiz.

Saygılarımızla,

Amerika Atatürk Derneǧi Yönetim Kurulu
  • Cenap ilter - Columbia Universitesi Sabanci Turk Kürsüsü
    Rahmetli Sakip bey'in ölümünden sonra Sabanci toplulugunda birlik beraberlik kayboldu. Bu olay bu açıdan bakıldığında beni sasirtmadi. ABD'de Türk tezini savunacagimiza Ermeni tezlerine destek vermek, hem gercekci degil hem de bizim tezimiz değil. Arşivleri acan biz degil miyiz?
    19.11.2020
  • Önder Özar - Amerika Atatürk Derneği
    "Atatürk Society of America" Atatürk ilkelerine ve inkılaplarına bağlı, desteklenmesi gereken bir kuruluştur. Sabancı Kuruluşları Mütevelli Heyetine muhatap mektuba bülteninizde yer vermeniz çok yerinde olmuştur.
    18.11.2020