ABD: KUZEY, SIRBİSTAN’A AİT OLMAMALI
Paylaş :
PDF İndir :

12.02.2019


Kosova Haber (11 Şubat 2019)

Kosova için bir anlaşmaya varılması süresi yıl sonuna kadar uzatılmıştır, çünkü Amerika Birleşik Devletleri şu anda  daha fazla Venezuela, Avrupa Birliği ise Avrupa Parlamentosu için seçimlerle meşguldur. Bu açıklamayı Belgrat’ın “Danas” gazetesi aktarıyor.

Yabancı bir diplomata dayanarak “Danas” gazetesi, “ABD azgari bir düzeltme ve toprak değişimiden yanadır, bu ise Sırbistan’ın Leşak belediyesini, doğrusu Kopaonik eteklerini, Kosova’nın ise  otobanın batısında  Preşova belediysinin birkaç köyünü kazanacak; hatta  Kosova’ya  Bujanovca belediyesinin Tërnoci i Madh köyünün de düşmesi mümkündür” diye yazdı.

Bu gazete kaynakları, ABD’nin  Kosova’nın bütün kuzeyinin Sırbistan’a verilmesine karşı olduğunu ve bunun özellikle Mitroviça kuzey için geçerli olduğunu  belirtirken, Sırp Belediyeler Birliğinin kurumasının hala bir seçenek olduğuna işaret etti.

“Sırp Belediyeler Birliği beklemededir, çünkü Kosova Anayasa Mahkemesi bunu anayasaya aykırı olarak değerlendirdi. Bu yabancı diplomat, “Sırbistan’ın eski Başkanı Tomislav Nikoliç  Sırp Belediyeler  Birliği yeni Sır Cumhuriyeti olacak şeklinde ifade etmesi büyük sorun yaratarak,  Kosova Arnavutları ve Batının karşı gelmesine neden olmuştur” şeklinde konuştu. 

http://www.kosovahaber.net/?page=2,9,49981
Henüz Yorum Yapılmamış.