Avrasya Dünyası / Eurasian World - Sayı / Issue: 9

Avrasya Dünyası / Eurasian World

Sayı : 9
Yıl : 2021
Fiyat : 50.00 TL

PDF İndir
Editörün Notu

Değerli Okurlar,

Tüm okurlarımıza gönülden bir merhaba diyerek Avrasya Dünyası’nın 9. sayısı ile huzurunuzda

bulunmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyoruz. Dergimizin bu sayısını gurur verici bir yıldönümünde sunmaktan onur duymaktayız. Bu sayımızla dergimiz yayın hayatında dördüncü yılını doldurmaktadır. Zaman ne çabuk geçiyor. İlk sayımızı hazırladığımız günler adeta dün gibi. Bu vesile ile dört yıl boyunca dergimizegösterdiğiniz yakın ilgi için şükranlarımızı sunuyoruz.

Okurlarımız dergimizin her sayısında Avrasya coğrafyasında yer alan gelişmelere ilaveten özel bir konuya odaklandığımızı bilirler. Bu sayımızda da Afganistan’daki son gelişmeleri özel konumuz olarak belirledik. Konum, önem ve bölge ile yakından ilişki ve iletişimleri nedeniyle öteden beri İran, Afganistan, Hindistan, Çin ve bazı başka ülkeleri yakından izlediğimiz malumdur. Afganistan’daki son gelişmelerin bir rejim değişikliği ile sonuçlanması yanı sıra, Avrasya hatta dünya siyasi/askeri dengeleri üzerindeki muhtemel etkileri bu tercihimizde rol oynadı.

Gerçekten, bir süredir hep vurguladığımız üzere, dünya siyasi ve ekonomik dengelerinde büyük bir değişim yaşanmakta, ağırlık merkezi Atlantik-Avrupa ekseninden Asya-Pasifik bölgesine kaymaktadır. Son yirmi yıldır Afganistan’daki hâkim güç olan Amerika Birleşik Devletleri’nin de bu gelişmeye paralel bir politika izlemeye başladığı görülmekteydi. Nitekim ABD, Afganistan’dan çekilme hamlesi ile sıklet merkezini Avrupa’dan sonra Ortadoğu’dan da Asya-Pasifik bölgesine kaydırma konusunda önemli bir adım atmıştır. Yine bu bağlamda, artık dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelen Çin, bir yandan Asya-Pasifik bölgesine hâkim olma arzusunu askeri güç gösterileri ile ortaya koyarken diğer yandan 140 ülkeyi kapsayan Kuşak-Yol İnisiyatifi ile Avrasya’ya hatta daha ötesine açılma niyetlerini belli etmektedir. Afganistan, işte bütün bu gelişmelerin merkezinde yer almaktadır. Bu sayımızda “Avrasya’nın Kapı Komşusu Afganistan” başlıklı bölümde konularında uzman kalemlerden çıkan dört makale beğeninize sunulmaktadır.

Avrasya Dünyasına göstermekte olduğunuz ilgiye teşekkürlerimizi sunarken, görüş ve katkılarınıza her zaman açık olduğumuzu yineliyor ve iyi okumalar diliyoruz.

Yazarlar

Nosirkhon Qodirov (Stajyer, Avrasya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı, Orta Doğu Teknik Üviversitesi, Ankara, Türkiye; Doktora Adayı, Hukuk ve Siyaset Bilimi Doktora Okulu, University of Szeged, Szeged, Macaristan) 

Pál Gyene (Assist. Prof., Uluslararası İlişkiler Bölümü, Budapest Business School, Budapeşte, Macaristan)

Dávid Biró (Doktora Öğrencisi, Modern ve Çağdaş Tarih Bölümü, Eötvös Loránd University, Budapeşte, Macaristan)

Safiye Ergun (Yüksek Lisans Öğrencisi, Avrasya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara, Türkiye)

Michael B. Christides (Büyükelçi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Uluslararası Daimi Sekreteryası Genel Sekreteri)

Hossein Ebrahim Khani (Eski Büyükelçi; Kıdemli Araştırmacı, Institute for Political and International Studies (IPIS), Tahran, İran)

Mykola Zamikula (Kıdemli Araştırmacı, National Institute for Strategic Studies, Kıyiv, Ukrayna)

Emil Avdaliani (Prof., European University, Tiflis, Gürcistan)

Mehmet Oğuzhan Tulun (Analist, Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM))

Fethi Kurtiy Şahin (Araştırma Görevlisi, Bölge Çalışmaları Doktora Programı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara, Türkiye)

Ksenia Gökmen (Avrasya Çalışmaları Yüksek Lisans Programı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara, Türkiye)

Melih Demirtaş (Doktora Adayı, Çalışmaları Doktora Programı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara, Türkiye)

Alparslan Özkan (Doktora Öğrencisi, Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türkiyat Araştırmaları Anabilim Dalı, Hacettepe Üniversitesi, Ankara, Türkiye)