Avrasya Dünyası / Eurasian World - Sayı / Issue: 4

Avrasya Dünyası / Eurasian World

Sayı : 4
Yıl : 2019
Fiyat : 15.00 TL

Editörün Notu

Değerli Okurlar,

“Avrasya Dünyası” dergimizin dördüncü sayısını ilgi ve beğeninize sunmaktan mutluyuz.

Bu sayımızda bir yandan geniş Avrasya coğrafyasında son altı ayda yer alan önemli güncel gelişmeleri (örneğin Makedonya’nın isim sorunun ilgili tarafların karşılıklı mutabakatıyla çözüme kavuşması gibi) irdelerken, diğer taraftan da coğrafyamızın çeşitli konuları üzerinde durmayı amaçladık.

Bu sayıda ilk defa olmak üzere Kıbrıs sorununa eğildik. Avrasya coğrafyasında uzun zamandır beri çözüm bekleyen bu konuyla ilgili olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin görüş ve değerlendirmelerini içeren “A New Chapter: Time for Cooperation in Cyprus” başlıklı yazıyı görüşlerinize sunuyoruz. Bu yazıda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Sayın Kemal Köprülü’nün kaleminden, Kıbrıs Türk tarafının sorunun çözümü konusunda bugüne kadar sarf ettiği çabaları, bu çabaların neden ve kimler tarafından engellendiğini ve statükonun devamından yarar umanları okuyacaksınız. Umarız ki bu konularda bilgi edinmek isteyen okurlarımız Kıbrıs meselesine değişik bir açıdan bakmak imkanını bulacaklardır.

Ve tabii, her sayımızda özel bir konuya odaklanmak prensibimizi unutmuş değiliz. Bu sayımızda, Avrasya genelinde ama özellikle Orta Asya kapsamında su sorununu inceliyoruz. Bu önemli konuyu çeşitli yönleriyle ele alan üç ayrı makaleyi sayfalarımızda bulacaksınız. Kısacası, bu geleneğimizi sürdürmeye devam etmekteyiz.

Her zaman olduğu gibi, görüş ve katkılarınıza açık olduğumuzu yineliyor, dergimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yiğit Alpogan

Editör

Yazarlar

H.E. Kemal Köprülü (Ambassador of the Turkish Republic of Northern Cyprus in Ankara)

Dr. Ledion Krisafi (Senior Researcher and Project Coordinator at the Albanian Institute for International Studies (AIIS), Tirana, Albania)

Naoki Tanaka (President of Center for International Public Policy Studies, Tokyo, Japan)

Vuslat Nur Şahin (Analist, AVİM)

Dursun Yıldız (Su Politikaları Uzmanı, SPD Hidropolitik Akademi Merkezi Başkanı, Ankara)

Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya (Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi)

Mustafa Kemal Öztopal (Giresun Üniversitesi Espiye Meslek Yüksekokulu)

Duygu Çağla Bayram (Doktora Adayı, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon- Analist, Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM), İstanbul)

Pierre Chaix (M.A Student at Sciences Po, Toulouse, France)

Kyle Christian Manejero (Traineeship Program Student, AVİM)

Mert Cangönül (M.S. Student at Middle East Technical University, Ankara)

Özge Söylemez (Doctoral Researcher, Lau China Institute, King’s College-London, United Kingdom)