![](https://avim.org.tr/images/uploads/Bulten/20171125202427252-j9656r9u3fm7k4djp2400947d31.jpg)
Aydınlık (26 Kasım 2017)
Köln Ermeni Hıristiyan Cemaati'nin kamusal alan olan bir mezarlıkta 'sözde Ermeni soykırım anıtı' dikmesine şehirdeki Türk dernekleri tepki gösterdi.
Almanya’nın Köln kentinde, Köln Belediye Meclisi’nin aldığı karara göre, Köln-Brück semtindeki kamuya ait bir mezarlıkta Ermeni cemaati tarafından dikilen sözde soykırım haçtaş anıtına tepkiler her geçen gün büyüyor.
Ev sahipliğini DİTİB, KÖLN Porz Mevlana Camisi Derneği Başkanı Ömer Beyazıt’ın gerçekleştirdiği toplantıya Almanya’da ilk defa, Köln ve çevresindeki 40’ı aşkın dernek ortak noktalarda bir araya gelerek, sivil inisiyatif platformu oluşturdular. Toplantıya Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, Din Hizmetleri Ateşesi, DİTİB Dinler arası Diyalog Temsilcisi Rafet Özbek, Türk-Alman Ceza Avukatları Platformu temsilcisi Avukat Serkan Alkan, Köln Uyum Meclisi Genel Başkanı Tayfun Keltek, Almanya BİG Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız ve çok sayıda kitle örgütü temsilcisi katıldı.
Açılış konuşmasından sonra söz alan DİTİB- Dinler arası Diyalog Temsilcisi Rafet Özbek yaptığı konuşmada şunları söyledi:
’’Köln Belediye Meclisi aldığı kararla, Türklerin 60 yıla yakın bir dostluk ve kardeşlik.Almanya’nın kalkınmasında emeği olan, katkı sağlayan yüzde on beşlik bir kesim görmemezlikten gelinmiştir. Kavga, itilaf, çekişme isteyenlere prim verilmiştir. Köln Belediye Meclisi, bu anıtın siyasi olmadığını, dini içerikli olduğunu ispat etmeye çalışsa da, Almanya tarihinde, dini içeriklerin, devletin müdahil olması, devletin dinler konusunda tarafsızlık ilkesi zedelenirken, siyasi partilerin kalkıp dini konularda söylemde bulunması doğru bir tavır değildir. Bizce yapılan tüm itirazlara rahmen kamuya ait mezarlıkta dikilen bu haçtaş anıtı siyasi amaç gütmektedir. Mezarlıklar yönetmeliğine ters düşmektedir. Demokrasi ve birlikte yaşam adına ibretlik bir girişimdir, tarih bunu kaydedecektir’’
30 Kasım 2017’de görev süresi bitecek olan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, veda konuşması olarak önemli konulara dikkat çekerek şunları söyledi:
"Köln ve Çevresi Türk Dernekleri İnisiyatifi’nin başlattığı bu girişim anlamlıdır. Bir çoğumuz açısından tarihte yüzyıl önce olmuş, bir çoğumuzun fikri dahi olmadığı bir konu, bu Ermeni tartışmaları. Dikkat ederseniz, 2015’de özellikle Almanya, tüm dünyada bu Ermeni tartışmalarının en yoğun yaşandığı yer oldu. Baktığımızda Almanya’da yaşayan, etrafınızda, tanıdık çevrenizde çok bir Ermeni nüfus yok. Fakat ne oldu da Almanya özellikle tüm resmi kurumlarıyla bu konuda fazla ilgileniyor diye kendimize sormuşuzdur.
Köln gibi toplumumuzun kalbi olan bir yerde, belli yerel siyasilerin desteğini almak suretiyle, Ermeni cemaatinin, bizim insanlarımızında yattığı bir mezarlıkta kamusal alanda, sözde soykırım anıtı dikilmesinin, toplumumuzun ciddi bir duyarlılığı ve tepkisini çekmiştir.
Bu haçtaş denilen mesele, bizim insanlarımızı bir araraya getirmesine vesile olan esas itibariyle buradaki "asimilasyonumuzla" ilgili olduğunun bilinciyle hareket ettik. Amaç bizim gençlerimizin kendi geçmişinden, kendi ecdadından, kendi tarihinden nefret eden, hatta utanan, iğrenen bir nesil olarak yetişmesi. Bizi burada, biz yapan, Alman kimliğimiz kadar, Türk kimliğimizin de burada korunmasının, o Türk kimliğinin arkasındaki Anadolu kimliği, Cumhuriyet fikri, bizim kendi kültürümüz,öz vatanımıza bağlarımızın bu tür nefret ilişkisi üzerinde, cellat olan, katil olan,soykırımcı olan kişilerin torunları söylemi üzerinden kırılması olduğu fikrindeyim.
'GENÇLER TOPLUMA ÖNCÜ OLSUN'
Gençlerimiz bizim toplumumuzda , derneklerimizde itici güç. Başkanlar ne yaparsa gençler o şekilde yönlendiriliyor. Dernek Başkanlarından ricam, gençlerimize sorumluluk verin. Onları geleceğin yönetici ve karar verici kişileri olarak yetiştirin. Eğitim bilincine sahip donanımlı gençler yetiştirmemiz gerekiyor. Kim bu Gençler? Bizim istediğimiz güç merkezlerinde siyaset içinde olsunlar, iş dünyasında olsunlar, bankalarda olsunlar. Bu olmadıktan sonra bugün yaşanan hedefsiz gençlik meselesinden tutun, ekonomik seviyeye ulaşamamış bir çok meseleyle devam ederiz.
TÜRKÇENİN ÖNEMİ
Elimizde en büyük taban Türkçe. Bir sonraki nesillle nasıl iletişim kuracağız? Gençlerimiz yüzde yüz Türk, yüzde yüz Alman gibi olsun diyorsak, dilimiz kaybolduktan sonra bir anlamı yok.Türkçesi olmayan bir nesli, kendi kültürünü, dinini gerçek anlamda anlaması olanaksız. Almanca üzerinden dinimizi öğrenemeyiz. Almancayla türkümüzü söyleyemeyiz. Dil bilinci ve eğitim bilincini gençlerimize muhakkak verilmesi gerekiyor. Velilerin çocuklarıyla muhakkak ilgilenmeleri, Veli dernekleri, Veli örgütlerine bu konuda önemli görevler düşmekte.
Köln Başkonsolosu olarak görev yaptığım 4 yıl boyunca masa başında oturarak değil hep sizlerin arasında olarak, onur ve gururla çalıştım. Konsolosluğumuzu kendi eviniz gibi hissettirmeye gayret ettim. Sizlerin samimiyeti ve dostluğunun karşılığını almış bir Türk bürokratı olarak Ankara’ya görevime geri döneceğim.
Henüz Yorum Yapılmamış.
-
BAŞBAKAN YILDIRIM, İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY İLE GÖRÜŞECEK Avrupa - AB 27.11.2017
- İNGİLİZ BASINI YAZDI... YENİ HEDEFİ 4 ÜLKE Asya - Pasifik 27.11.2017
- AGİT'TEN UKRAYNA'NIN DOĞUSUNDA ŞİDDET UYARISI Avrupa - AB 27.11.2017
- SIĞINMACILAR İÇİN EN ÖLÜMCÜL YER AKDENİZ Avrupa - AB 27.11.2017
- RUM BÜYÜKELÇİ KORNİLİU: “BM GENEL SEKRETERİ BİLEREK SORUMLULUK YÜKLEMEDİ” Avrupa - AB 27.11.2017
-
THE TRUTH WILL OUT -
Türk-Ermeni İlişkileri Üzerine Ömer Engin Lütem Konferansları 2023 -
Türk-Ermeni İlişkileri Üzerine Ömer Engin Lütem Konferansları 2022 -
RADİKAL ERMENİ UNSURLARCA GERÇEKLEŞTİRİLEN MEZALİMLER VE VANDALİZM -
PATRIOTISM PERVERTED -
MEN ARE LIKE THAT -
BAKÜ-TİFLİS-CEYHAN BORU HATTININ YAŞANAN TARİHİ -
INTERNATIONAL SCHOLARS ON THE EVENTS OF 1915 -
FAKE PHOTOS AND THE ARMENIAN PROPAGANDA -
ERMENİ PROPAGANDASI VE SAHTE RESİMLER -
Türk-Ermeni İlişkileri Üzerine Ömer Engin Lütem Konferansları 2021 -
A Letter From Japan - Strategically Mum: The Silence of the Armenians -
Japonya'dan Bir Mektup - Stratejik Suskunluk: Ermenilerin Sessizliği -
Türk-Ermeni Uyuşmazlığı Üzerine Ömer Engin Lütem Konferansları 2020 -
Anastas Mikoyan: Confessions of an Armenian Bolshevik -
Sovyet Sonrası Ukrayna’da Devlet, Toplum ve Siyaset - Değişen Dinamikler, Dönüşen Kimlikler -
Türk-Ermeni Uyuşmazlığı Üzerine Ömer Engin Lütem Konferansları 2019 -
Türk-Ermeni Uyuşmazlığı Üzerine Ömer Engin Lütem Konferansları 2018 -
Ermeni Sorunuyla İlgili İngiliz Belgeleri (1912-1923) - British Documents on Armenian Question (1912-1923) -
Turkish-Russian Academics: A Historical Study on the Caucasus -
Gürcistan'daki Müslüman Topluluklar: Azınlık Hakları, Kimlik, Siyaset -
Armenian Diaspora: Diaspora, State and the Imagination of the Republic of Armenia -
Ermeni Sorunu Temel Bilgi ve Belgeler (2. Baskı)
-
EU-TÜRKİYE COOPERATION IN CENTRAL ASIA AND SOUTH CAUCASUS: TOWARDS SUSTAINABLE ENGAGEMENT IN ENERGY AND CONNECTIVITY -
AVİM 2023 YILLIK RAPOR | ANNUAL REPORT -
ÇAĞDAŞ BATI AVRUPA AKADEMİ DÜNYASINDA IRKÇILIĞIN VE YABANCI DÜŞMANLIĞININ ARAŞTIRILMASININ ZORLUĞU: FRANSA ÖRNEĞİ
-
"ERMENİ SORUNUNU ANLAMAK" BAŞLIKLI KONFERANS