Avrasya Dünyası / Eurasian World - Sayı / Issue: 13

Avrasya Dünyası / Eurasian World

Sayı : 13
Yıl : 2023
Fiyat : 110.00 TL

PDF İndir
Editörün Notu

Son üç sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da Rusya-Ukrayna savaşı makale dizinimizde merkezi yerini korumaktadır. Savaşın halen sürmesinin, daima barış ve istikrardan yana bir yayın organı olarak bizde düş kırıklığı yarattığını itiraf etmemiz gerekiyor. Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce bitip Avrupa’nın huzura kavuşması yönündeki temennimizi bu vesileyle yenilemek isteriz. Bu bağlamda temel endişemiz, kapağımızda da belirttiğimiz gibi, çatışmanın süregiden bir nitelik kazanması ve ihtiyar kıtamızda esasen mevcut diğer örneklerine ilave olmasıdır. Bunu önleyecek sağduyu ve iradenin sonunda üstün gelmesi ise samimi dileğimizdir.

 

Bu sayımızda ayrıca, enformasyon güvenliği, Kazakistan-Rusya ilişkileri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin TDT’na gözlemci üyeliği, Avrupa Birliği ve Orta Asya ile Rusya’nın nükleer caydırıcılık politikası konularında incelemeler yer almaktadır.

 

Yazarlar

İlayda Eray (Araştırma Görevlisi, Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Anabilim Dalı, Milli Savunma Üniversitesi, İstanbul, Türkiye)

Melih Demirtaş (Doktora Adayı, Bölge Çalışmaları Doktora Programı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara, Türkiye)

Vitali Romanovski (Doktora Adayı, Belarusian State University, Minsk, Belarus)

Ibrahim Muradov (Doç. Dr. Department of International Relations and Audit, Dnipro University of Technology, Dnipro, Ukrayna; Doktora Sonrası Araştırmacı, Department of Political Science, University of British Columbia, Vancouver, Kanada)

Vlade Radulovic (Başkan, Center for Geostrategic Research and Terrorism, Belgrad, Sırbistan)

Halit Hamzaoğlu (Doç. Dr., Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Kars Kafkas Üniversitesi, Kars, Türkiye)

Anar Somuncuoğlu (Doç. Dr., Uluslararası İlişkiler Bölümü, Hacettepe Üniversitesi, Ankara, Türkiye)

Pavle Kosic (Araştırma Görevlisi, Center for Geostrategic Research and Terrorism, Belgrad, Sırbistan)

Yasin Yıldırım (Öğr. Gör., Kurşunlu Adalet MYO, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Çankırı, Türkiye; Doktora Adayı, Ortadoğu Çalışmaları Doktora Programı, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Ankara, Türkiye)

Rabia Yıldırım (Öğr. Gör., Kurşunlu Adalet MYO, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Çankırı, Türkiye; Doktora Adayı, Özel Hukuk Doktora Programı, Ankara Üniversitesi, Ankara, Türkiye)

Dávid Biró (Doktora Adayı, Department of Modern and Contemporary History, Eötvös Loránd University, Budapest, Macaristan)

Róbert Vén (Elektrik Mühendisi ve Ekonomist, Budapeşte, Macaristan)

Nosirkhon Qodirov (Doktora Adayı, Doctoral School of Law and Political Sciences, University of Szeged, Szeged, Macaristan)

Ahmet Sapmaz (Doç. Dr., Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul, Türkiye)