KKTC'NİN ÜYELİĞİNE AB İTİRAZI - 14.11.2022
Blog No : 2022 / 47
17.11.2022
3 dk okuma

Prof. Dr. Ata ATUN(*)

 

Adeta Hristiyan ülkeler topluluğu gibi davranan Avrupa Birliği kuyruğunu Yunanistan’a ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) iyice kaptırmış durumda. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) Gözlemci Üyeliğine itiraz eden Rumlar, utanmadan bir de “kabul edilemez” diye açıklama yapıyor.

AB de onlardan farklı düşüncede değil. 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına aykırı olarak GKRY’i üyeliğe alırken, garantör ülke olan Türkiye’nin ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “Kurucu Ortağı” olan Kıbrıs Türklerinin itirazlarını dikkate almayan AB, uzaktan yakından hiçbir bağının olmadığı TDT’ye KKTC’nin gözlemci üye olmasını kabul etmiyor ve itiraz ediyor. Arkasından da aba altından sopa gösteriyor, “kabul ederseniz her tür yardımı ve desteğimi keserim” diye. İşte AB için insan hakları, eşitlik, adalet böyle bir şey. Kendilerinin yaptığı her şey mübah, Türklerin her yaptığı günah.

Gelelim işin aslına;

TDT’nin kuruluş anlaşmasına göre, örgüte üye olabilmek için tanınmış devlet olmak gerekiyor. Yunan’ın, Kıbrıslı Rum’un ve AB’nin işte hazmedemediği de bu ayrıntı.

KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olarak kabul edilmesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın “KKTC’yi biz tanıdık. Diplomatik ilişki kurduk. Karşılıklı büyükelçi atadık. Bir Türk Devleti olarak bizim tanımış olmamız TDT’ye üye olması için yeterlidir” sözleri ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, KKTC Dışişleri Bakanı ve her iki bakanlığının çalışkan personelinin çalışma, çaba ve girişimleri çok etkili oldu. Bu aşamada, Rusya’nın komşularına yol vermesinin de bir başka destek ve katalizör olduğunu unutmamak lazım.

İşin özeti şu; artık KKTC, TDT’ye gözlemci üye olarak kabul edilmesi sonrasında AB’nin, BM’nin, Yunan’ın, Kıbrıslı Rumların ve bunların dostlarının art niyetli nazarındaki “Cemaat veya Toplum” statüsünden çıkmış, “Tanınmış Devlet” statüsüne geçmiştir. İşte sıkıntıları tam da buradadır, feveranları da bu nedenledir.

AB’nin tek taraflı kararı ve uygulaması ile 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına aykırı olarak GKRY’ni üyeliğine kabul ederken, GKRY ile imzaladığı 10. Protokoldeki “Kıbrıs adası bütünü ile AB toprağıdır. Şimdilik Adanın kuzeyinde AB Müktesebatı geçerli değildir” tanımlaması ile Kıbrıs adasının tümüne sahip olmak hevesleri ile planları sekteye uğramış, -bu maddeden dolayı- AB’nin Doğu Akdeniz’deki dolaylı “Münhasır Ekonomik Hakları” tümüyle geçersiz olmuş, Doğu Akdeniz’e sahip olmak, Türkiye’ye “Adalar Denizi’ni ve Akdeniz’i kapatmak” hayalleri suya düşmüştür.

Türkiye’nin KKTC lehine atacağı adımlar sonrasında, Yunanların ve GKRY’nin Türkiye aleyhine retorik geliştirip, kendilerini haklı çıkarmak için kapı kapı gezecekleri günler yakın. AB de bu retoriğin yayılmasına istediği kadar çanak tutsun, Türkiye’yi ve KKTC’yi bu yoldan döndürmek mümkün olmayacak.

 

*Prof. Dr. (İnş. Müh.), Doç. Dr. (UA. İliş.), Dekan, Kıbrıs İlim Üniversitesi, KKTC Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.