ORCID KAYIT SÜRECİ

Dünyada araştırmaları tararken, araştırmacıların isim benzerlikleri, sık rastlanılan soyadları veya soyadı değişimleri nedeni ile araştırma çıktılarının taranmasında sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için farklı yayınevleri ve paydaşların ortak girişimi ile ORCID uygulaması ortaya çıkmıştır. ORCID uygulamasında amaç; tek bir dijital kimlik ile bir araştırmacıya ait araştırma çıktılarının tamamının tek bir hesap altında toplanmasıdır. ORCID sistemler arası iletişimi sağlar, kimlik doğrulama yaparak uygulama geliştirme ara yüzleri (API) sunar. Bu nedenle makale yayınlanmada ORCID uygulaması zorunlu hale gelmektedir. Yazarlar yayınlarını bir araya getirerek, kayıtlı diğer bilim insanları ve araştırmacılar arasında tarama yapabilir.

Dergimizde de makale gönderimi için uluslar arası koşulları sağlamak için ORCID uygulaması zorunludur. Yazar(lar) dergimize gönderecekleri makalelerinde ORCID’lerini yazmak zorundadırlar.


ORCID Kayıt


ORCID'si olmayan yazarlar, ücretsiz olarak kolayca ORCID'e kayıt olabilirler. Kayıt işlemi kısa zamanda tamamlanabilir. ORCID'ye kayıt linki aşağıda verilmiştir:


https://orcid.org/register


Sitede nasıl kayıt olunması basit bir şekilde açıklanmaktadır.

Araştırmacılar, çalışmalarını başka kişilerin görebilmesini sembollerle ayarlayabilirler. ORCID kayıdı tamamlandıktan sonra sistem ana menüye yönlendirmektedir. Kişiler, ORC ID ve QR kodu alabilir, kişisel bilgilerini güncelleyebilir (ismin farklı kullanımları, ülke, anahtar kelimeler, web sitesi, e-posta adresi vb), biyografi, çalıştığı yerler, alınan fonlar ve çalışmalar ile ilgili alanlar doldurulabilir.

Araştırmacılar çalışmalarını 3 şekilde ekleyebilirler:

1. "Add Manually" butonuna tıklayarak gelen ekrana gelen menü ile tek tek

2. Google Scholar da dahil olmak üzere dışarı aktarılan (exported) BibTex uzantılı dosyaları yükleyerek

3. "Search&Link" butonu ile toplu olarak

Sisteme yeniden giriş yapmak istendiğinde;


https://orcid.org/signin


adresinden e-posta veya ORCID kayıt numarası ve belirlenen şifre ile sisteme giriş yapılabilir.